28.06.2018

Balti dokumentalistika uue laine retrospektiiv Karlovy Vary filmifestivalil

29. juunist 7. juulini toimuval 53. Karlovy Vary rahvusvahelisel filmifestivalil esilinastub Eesti-Läti-Leedu koostöös valminud dokumentaalfilm “Ajasillad”. Film on osa Balti riikide sajanda sünnipäeva auks korraldatud suurejoonelisest dokumentaalfilmide retrospektiivist – “Aja peegeldused: Balti poeetiline dokumentaal”.Retrospektiivi fookuses on Balti uue laine dokumentaalfilm, mis annab võimaluse näha laia valikut filme sellistelt dokumentalistika legendidelt nagu Andres Sööt, Audrius Stonys, Mark Soosaar, Laila Pakalnina jt. Kokku linastub programmis 22 filmi, andes põhjaliku ülevaate 60ndate ning 70ndate elust ja olust. Eesti filmide valikusse kuulub Andres Söödi, Ülo Tambeki, Mark Soosaare ning Hans Roosipuu looming.

Vastvalminud dokumentaal “Ajasillad” viib vaataja kaugesse, Hruštšovi sulaga alanud aega, näidates tolleaegset maailma ning legendaarseid filmiklassikud nende legendideks kujunenud filmide taga. Raudse eesriide taga, tekkis 60ndate alguses uus generatsioon filmitegijaid Eestis, Lätis ja Leedus, kes vastulöögina nõukogude propagandast pakatavatele ringvaadetele, andsid dokumentalistikale uue tähenduse. Mängides pildi, metafoori ja tähendustega lõid nad seninägematu visuaalse keele - poeetilise filmi “Ajasillad” on rännak läbi selle generatsiooni loodud filmimaailmate. Filmi režissöörid on Audrius Stonys (Leedu) ja Kristine Briede (Läti). Film on valminud Leedu, Läti ja Eesti koostöös ning Eesti-poolne tootja on Riho Västrik stuudiost Vesilind.

Filmi “Ajasillad” esilinastus toimub 1. juulil ning retrospektiivi näidatakse 1.–3. juulini.

Eesti osalust Karlovy Vary Balti uue laine retrospektiivis toetab Riigikantselei EV100 välisprogramm.

Lisainfo festivali kohta: kviff.com

Eda Koppel
Eesti Filmi Instituudi turundusjuht
eda@filmi.ee
+372 5203 306

Kalender

Uudised

Eesti Filmi Instituut jagas välja aasta esimesed toetused

2019. aasta esimeses tootmistoetuste ning vähemuskaastootmiste taotlusvoorus jagas Eesti Filmi Instituut (EFI) välja 1,32 miljonit eurot. Teiste seas said rahastuse nii spioonilugu, mille peaossa võib oodata Priit Võigemasti, kui Läti-Eesti koostööna valmiv lastefilm.
Loe lisa

Eesti filmid taas Berliinis

Eesti on tänavusel Berliini filmifestivalil esindatud mitme projektiga. "Lotte ja kadunud lohed" teeb rahvusvahelise esilinastuse laste- ja noortefilmide programmis Generation. Filmil "Eia jõulud Tondikakul" on Berliinis kaks turulinastust. Berlinale punasel vaibal astub üles Eesti näitlejanna Rea Lest, kes on valitud Berlinale Shooting Stars talendiprogrammi. Berliini filmifestival toimub 7.-17. veebruarini.
Loe lisa