22.03.2018

Eesti dokumentaalfilmid mainekal Toronto dokfilmifestivalil Hot Docs

Kiur Aarma ja Raimo Jõeranna dokumentaalfilm “Rodeo” valiti festivali Hot Docs eriprogrammi The Changing Face of Europe, kus toimub filmi rahvusvaheline esilinastus. Samal festivalil osaleb ka eriprogrammis Special Presentations Hispaania-Eesti dokumentaalfilm “Alberti leiutamine”. Filmid linastuvad Toronto festivalil aprilli lõpus.

Maailma ühe suurima dokifestivali eriprogrammi The Changing Face of Europe valiti kümme silmapaistvat Euroopa dokumentaalfilmi. “Rodeol” järgnevad Torontole mitmed teised rahvusvahelised filmifestivalid. Näiteks mais linastub film Serbias, Belgradi festivalil Beldocs, aga ka Poolas, Krakowi filmifestivali “Focus on Estonia” eriprogrammi avafilmina. “Alberti leiutamisele” pole Hot Docs esimene rahvusvaheline linastus. Tänaseks on filmil selja taga edukad festivalilinastused San Sebastiani filmifestivalil Baskimaal, Palm Springsi festivalil Californias ning SXSW-l Austinis, Texases.

“Põhja-Ameerika suurimal tõsielufilmidele keskendunud festivalil rahvusvahelise esilinastuse au saamine on kodumaisele filmile oluline verstapost. Eriline heameel on, et “Rodeo” lugu on ju meie oma ajaloost ja avab seega loodetavasti paljudele vaatajatele üle maailma ukse Eesti lähiajaloo värvikatesse telgitagustesse.” kommenteeris Eesti Filmi Instituudi dokumentaalfilmide ekspert Kaarel Kuurmaa

Eestis üle viie tuhande vaataja kogunud “Rodeo” räägib taasiseseisvunud Eesti esimesest põhiseaduslikust valitsusest, mis saab noore ja kogenematu peaministri Mart Laari juhtimisel võimule 1992. aasta sügisel. Võimulolijatele ei ennustata valitseva kaose keskel paari kuudki. Ometi suudavad nad võimul püsida kaks aastat, mille jooksul viivad ellu hulk radikaalseid reforme.

Soomega koostöös valminud filmi režissöörid on Raimo Jõerand ja Kiur Aarma, monteerija Matti Näränen, helilooja Ardo Ran Varres, helikujundaja Horret Kuus, operaator Manfred Vainokivi ning produtsendid Kiur Aarma ja Ari Matikainen.

“Alberti leiutamine” portreteerib maailmakuulsa restorani elBulli omaniku ja gastronoomiamaailma jumalaks peetava tippkoka Ferran Adriànooremat venda Albert Adriàt. Nüüdseks suletud elBulli ajal püsis "maailma alahinnatuim kokk" Albert peidetud geeniusena vanema venna varjus, kuid nüüd on temast endast saamas gastronoomiamaailma uus täht.

Eesti ja Hispaania koostöös valminud filmi režissöörid on Laura Collado ja Jim Loomis, helilooja Arian Levin, helikujundaja Horret Kuus, Eesti kaasprodutsent Marianne Ostrat.

“Rodeo" Facebook: https://www.facebook.com/Rodeofilm/
“Rodeo" treiler: https://vimeo.com/254026167

"Alberti leiutamine” Facebook https://www.facebook.com/constructingalbert/
"Alberti leiutamine” treiler https://vimeo.com/234891890

 

Koostanud:
Birgit Pajust
Eesti Filmi Instituut
Turundusspetsialist
5564 8132

Kalender

Uudised

Soome-ugri filmifestival ootab filmitegijaid töötubadesse

Tänavu suvel toimub maalilisel Võrumaal juba kuuendat korda Soome-Ugri Filmifestival FUFF, kus lisaks filmiprogrammi nautimisele saab end harida mitmetes huvitavates töötubades. Oma ala professionaalide juhendamisel toimuvad stsenaristika, eksperimentaalfilmi, analoogfilmi ja anima ja eksperimentaalmuusika töötoad. Lisaks saab harjutada näitlemist ning õppida filmide monteerimist. Osalema on oodatud nii juba kogenud, kui alles esimesi samme tegevad filmihuvilised.
Loe lisa