05.10.2017

Esilinastub Kadriann ja Sergei Kibuse dokumentaalfilm „Nukud ja tootemid“

12. oktoobril kell 18.00 toimub kinos Sõprus Kadriann ja Sergei Kibuse värske dokumentaalfilmi „Nukud ja tootemid“ (30 min.) avalik esilinastus.Mõni objekt meie elus on tähenduslikum kui teised, olgu selleks jumalakuju või oluline mänguasi, mille elulugu on meie omaga põimunud. Unenäoliste kujundite, sürrealismi, animatsiooni ja dokumentaalsete lugude abil lahkab film seda, kuidas olulised objektid meid mõjutavad, andes meile võime olla ise kosmiline looja.

Filmis kombineeritakse abstraktse teema käsitlemiseks dokumentaalset materjali julgelt nukuanimatsiooniga, mida päris sarnasel viisil ei ole varem Eesti dokumentalistikas tehtud.

Tegu on sügavalt isikliku filmiga, milles osaleb ka filmi üks autoritest, Sergei Kibus, kes on ühtlasi animatsioonide autor.

Filmis astuvad üles ka animaator ja kunstnik Pärtel Tall, kirjanik Tiia Toomet ja helilooja Ekke Västrik. Peategelastel on oluliste objektide ja mängimisega eriline side. Need suhted on mõjutanud seda, millisteks nad kasvasid ja kuidas nad maailma näevad.

Film on saanud mõjutusi kultuuriloo kullavaramusse kuuluvast Johan Huizinga teosest „Mängiv inimene“ (1938). Huizinga näitas, kuidas inimühiskonna areng ja kultuur on sügavalt seotud meie „mängiva“ olemusega. Juba oma uurimuse avalehtedel kirjutab Huizinga et „mäng on vanem kui kultuur“ ja „mäng on mõttekas tegevus“. Pühal rituaalil ja mängul on palju ühist.
Filmi autorite jaoks sündis idee intrigeerivast mõttest – kas objektil, mida me nimetame mänguasjaks ja rituaalsel esemel võib olla ühisosa? Kas ja kuidas võib ka masstoodetud ese osutuda elu muutvaks ja ülendavaks sarnaselt näiteks jumalakujuga?

Nukumaailm on väga mitmekihiline ja selle käsitlemine keeruline. Filmi autorid tunnistavad, et tegu on väikese veidra filmiga, mille eesmärk on meelde tuletada, kui palju nähtamatuid seoseid maailmas eksisteerib. Filmi Tartus toimunud eel-linastusel ütles Tartu Mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro: „Filmi "Nukud ja tootemid" loojad on väga hästi ära tajunud, et mänguasjad ei ole ainult esemed, millega lapsepõlv mööda saadetakse vaid midagi enamat. Meie siin mänguasjamuuseumis puutume igapäevaselt kokku inimestega, kes on andnud osakese oma hingest nukkudele ja teistele mänguasjadele ning vastu saanud mingi erilise tähenduse, mis jääb neid saatma terve elu.“

„Nukud ja tootemid“ treiler: https://vimeo.com/234828691

Sisukokkuvõte Eesti filmi andmebaasis: http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/17337

Filmi esilinastus on avalik. Pileteid on võimalik osta kino Sõprus kassast. Hiljem linastub film eriseanssidena. Film pole sobilik väikelastele!

---
Dokumentaalfilm „Nukud ja tootemid“
Filmi tehnilised andmed: 30 min / DCP / 16:9 / surround 5.1
Sabat Film, 2017
Režii ja stsenaarium Kadriann Kibus ja Sergei Kibus, operaator ja animatsioonide lavastaja Sergei  Kibus, helilooja Ekke Västrik, produtsent Kadriann Kibus
Filmi tegemist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Filmi Instituut

Kontakt:
Kadriann Kibus
režissöör ja produtsent
+372 55 582 582
kadriannk@gmail.com
https://www.facebook.com/sabatfilm/

Kalender

Uudised

Sulev Keedus võitis parima režissööri auhinna

Sulev Keedus võitis parima režissööri auhinna mängufilmiga „Mehetapja / Süütu /Vari“, mis osales  3. – 9. septembrini Ungaris toimunud rahvusvahelise filmifestivali Seven Hills International Film Festival võistlusprogrammis.
Loe lisa