16.08.2019

Kinos Artis toimuvad 21.- 22. augustil Balti filmipäevad

Balti keti 30. aastapäeva raames näidatakse Artises kahel järjestikusel õhtul Läti ja Leedu viimaste aastate filmiloome paremikku ning kavas on kohtumised filmitegijatega. Programmis on ka kaks Eesti osalusega dokumentaali. Filmid on eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega ning linastused on kõigile tasuta.Filmipäevade 21. augusti avaseansil linastub Läti-Leedu-Eesti koostöös valminud ning kõrgelt auhinnatud dokumentaal Balti uuest lainest. “Ajasillad” on meditatiivne rännak läbi selle põlvkonna loodud filmimaailmate ja taaskohtumine meistritega. Film on osalenud enam kui 30 festivalil üle maailma, jaanipäeva ajal võitis dokumentaalfilmi peaauhinna Shanghai filmifestivalil. Kohustuslik vaatamine kõigile dokumentalistika gurmaanidele! Filmi juhatab sisse eestipoolne produtsent- Riho Västrik.

21. august, kell 17.15  “Ajasillad” (Bridges of Time, Laika tilti, Laiko tiltai)
rež. Audrius Stonys, Kristīne Briede / 2018 / 78’ / LV, LT, EE
treiler: https://vimeo.com/277321042


Balti filmipäevade raames toimub režissööride Jaak Kilmi ning Gints Grūbe dokumentaali “Minu spioonist isa” Tallinna esilinastus. Isiklikke arhiivimaterjale, vaatlevat dokki ja taaslavastusi kasutades elustab film 1970ndate lõpu külma sõja atmosfääri, millesse on põimitud ootamatult uude ja tundmatusse maailma sisenenud noore naise väga isiklikud mälestused. Filmi rahvusvaheline esilinastus toimus juunis mainekal Sheffieldi dokumentaalfilmide festivalil Inglismaal. Linastusele järgneb kohtumine filmitegijatega.

21.august, kell 19.00 “Minu spioonist isa” (My Father the Spy)
rež. Jaak Kilmi, Gints Grūbe / 2019 / 83' / LV, EE, DE, CZ
treiler: https://vimeo.com/291362019


Kuulsa Läti kirjaniku Anšlavs Eglītisi teosel põhinev “Homo Novus” on Läti 100 raames valminud hitt, mis viib vaataja 30ndate aastate Riiga, otse ekstsentriliste kunstitegelaste ning boheemkonna südamikku. Romantiline komöödia, kust ei puudu äpardused ega intriigid. Linastusele järgneb kohtumine filmitegijatega.

21. august, kell 21:00 “Homo Novus” (Homo Novus)
rež. Anna Viduleja / 2018 / 123’ / LV
treiler: https://vimeo.com/287076034

22. augustil linastub kõrgelt tunnustatud režissööri Arūnas Matelise uus dokumentaal "Suurepärased kaotajad", mis piilub kurikuulsa ning hinnatud Giro d'Italia rattavõistluse kulisside taha. See on üle 40 aasta esmakordne, kui sõltumatul filmitegijal väljaspool telejaamu on antud luba üritust filmida. See on üks 2018. aasta enim hinnatud filme, mille arvel on 15 rahvusvahelist auhinda ning mis oli ka Leedu ametlik kandidaat 2019. aasta Oscaritel parima võõrkeelse filmi ning parima dokumentaalfilmi kategooriates. Linastusele järgneb kohtumine filmitegijatega.

22. august, kell 17:15 "Suurepärased kaotajad" (Wonderful Losers: A Different World, Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta)
rež. Arūnas Matelis / 2017 / 72’ / LT, IT, CH, BE, GB, IE, ES
treiler: https://vimeo.com/249382598


Filmipäevad lõpetab Toronto filmifestivalil esilinastunud teekonnafilm „Suve ellujääjad”. Noor psühholoog Indre nõustub vastumeelselt ülesandega sõidutada bipolaarne Paulius ning enesetapukatsest taastuv Juste Palanga psühhiaatriahaiglasse. Marija Kavtaradze debüütteos võitis PÖFFil Balti filmi võistlusprogrammi.

22 august, kell 19:00 "Suve ellujääjad" (Summer Survivors, Išgyventi vasarą)
rež. Marija Kavtaradze / 2018 / 91’ / LT
treiler: https://vimeo.com/287075973


Lisainfo Facebookis ja Artise kodulehel.
Vaata filmipäevade treilerit.

Kalender

Uudised

Eesti osalusega film valiti festivalile Venice Days

Vene-Eesti-Suurbritannia-Itaalia kaastootmisfilm, Ivan I. Tverdovsky „Konverents“ valiti Veneetsia filmifestivali kõrvalprogrammi Venice Days  (Giornate Degli Autori). „Konverents“ on režissööri neljas film. Tverdovsky varasemasse filmograafiasse kuuluvad teiste seas sellised festivali hitid nagu „Zooloogia“ (2016), millega ta võitis Karlovy Vary parima režissööri preemia ning „Jumpman“ (2018). Mõlemad filmid on jõudnud ka Eesti kinolinale.
Loe lisa