06.02.2018

"Põrgupõhja uus Vanapagan" Supernova kinos

Kolmapäeval, 7. veebruaril kell 18.00 esitatakse Supernova kinos Jüri Müüri ning Grigori Kromanovi mängufilmi  "Põrgupõhja uus Vanapagan" (The Misadventures of the New Satan; 1964).

Tähistamaks Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaastapäeva on Eesti Filmi Instituut filmi diginud ning varustanud ingliskeelsete subtiitritega.

Tammsaare viimaseks jäänud suurteos ilmus 1939. aastal, suure sõja künnisel. Mängufilm sellesama teose põhjal valmis inimpõlv hiljem.

Jüri Müüril oli valmis stsenaarium portfellis küll juba märksa varem, aga alles 1962. aastal Eesti Kinoliidu asutamiskoosolekul deklareeritud uus poliitiline suund – rahvusliku kirjandusklassika järjepidev ekraniseerimine – muutis filmi lavastamise ja tootmise reaalseks.

“Põrgupõhja…” on teos, mille tõlgendamise juurde ikka-jälle tagasi pöördutakse, kes ei mäletaks Jaan Toominga legendaarset lavastust Vanemuises või sellesama lavastuse põhjal hiljem valminud Andres Söödi ja Toominga mustvalget teatrifilmi.

1993. aastal valmis Valentin Kuigil sama romaani alusel uude aega toodud filmikäsikiri “Ja sinu kätes on põrgutuli”. Enne aastatuhande lõppu, 1999. aastal oli filmi töösse minek peaaegu et reaalne, kuid siiski läks nii, et paberile ja filmiproovidesse idee jäi. Osatäitjad olid valitud.

Vahest oleks nüüd, varsti taas üks inimpõlv hiljem, s.o pärast Kuiki, aeg hea filmi-idee juurde tagasi pöörduda? Paljud teemad sellest romaanist on tänases “täielises vabariigis” (taas) jõuliselt lennus.

Kalender

Uudised