15.10.2018

„Seltsimees laps“ noppis Busani filmifestivalil võimsa auhinna

EV100 filmiprogrammi avafilm, Moonika Siimetsa mängufilmidebüüt „Seltsimees laps“ võitis maailma ühel olulisemal filmifestivalil Busanis Lõuna-Koreas publikupreemia, mis on ühtlasi ka festivali üks ihaldatumaid auhindu.„On see vast üllatus, et meie väikse Eesti lugu puudutas Aasia suurima filmifestivali publiku südameid sedavõrd, et nad „Seltsimees lapse“ oma lemmikuks valisid. Olen kogu hingest tänulik kõigile nii Busanis kui ka Eestis. See on üks ilusamaid ja suuremaid tunnustusi, mis režissöörile osaks võib saada, sest kes oleksime meie, filmitegijad, ilma oma vaatajateta,“ kommenteeris filmi režisöör Moonika Siimets vahetult peale auhinna vastuvõttu.

„Seltsimees lapse“ produtsent Riina Sildos, kes oli ka ise Busanis kohal, vahendas, et eestlaste südamed võitnud film sai Lõuna-Koreas erakordselt sooja vastuvõtu osaliseks. „Kõik festivalil osalenud filmitegijad tõdesid, et Busani publik on eriti soe, tähelepanelik, aktiivne ja haritud. Publik oskas küsida väga täpseid ja detailseid küsimusi, mida oli nii palju, et me ei jõudnud kõigile vastatagi. Kõik kiitsid peaosatäitjat Helena Maria Reisnerit, kunstnikutööd ja loomulikult Moonika Siimetsa,” ütles Sildos. „Kuna eestlasi ja korealasi ühendab sarnane ajalugu, oli publik ka väga emotsionaalne. Näha ja tunda oli, et filmi teema läks kohalikele väga korda”, lisas produtsent.

Festivali publikupreemia Busan Bank Award valitakse välja kümne filmi seast, mis kõik kuuluvad ühtlasi ka Flash Forward ehk tulevikutegijate võistlusprogrammi – kokku võistles selles programmis üle kolmekümne filmi. Võitjafilm saab auhinnaks 20 000 USA dollarit, millest 10 000 kuulub režissöörile ja teine 10 000 läheb filmi levitamisele Koreas.

Eestis on „Seltsimees last“ kinos vaadanud tänaseks juba üle 116 000 inimese. Arvestades, et ees ootavad linastused mitmetel filmifestivalidel üle maailma, on tegemist EV100 filmiprogrammi kuuluva seni kõige suurema rahvusvahelise haardega mängufilmiga.

Busani filmifestivalil osales ka teine Amrion OÜ toodetud mängufilm, milleks on „Mihkel“ (režissöör Ari Alexander Ergis Magnússon, peaosades Pääru Oja, Kaspar Velberg, Atli Rafn Sigurðsson, Tómas Lemarquis, Maiken Schmidt). Film on valminud Islandi, Eesti ja Norra koostöös. „Mihkli“ Eesti esilinastus on 18. oktoobril.


Lisainfo Busani filmifestivali auhindade kohta: http://www.biff.kr/eng/addon/10000001/page.asp?page_num=297
Lisainfo Eesti Vabariik 100 filmiprogrammi kohta: www.ev100.ee/filmid

Kalender

Uudised

Saare Arenduskeskus kutsus ellu Saarte Filmifondi

Saarte Filmifondi eesmärgiks on edendada eelkõige Saaremaal professionaalsete audiovisuaalsete teoste tootmist, tuua Saaremaale investeeringuid, reklaamida Saaremaad Eestis ja välismaal. Saarte Filmifond hakkab kaasrahastama Saaremaal ülesvõetavaid filme, telesarju, muusikavideosid, reklaame ja teisi filmiprojekte. Sihtrühmaks on filmitegijad Eestist ja mujalt, muuhulgas kohalikud ja rahvusvahelised filmitudengid ja -ühendused.
Loe lisa

Eesti dokumentaalfilm rahavaba maailma ehitamisest Tallinnas jõuab kinoekraanidele

Alates reedest, 13 septembrist  jõuab kino ARTIS ekraanile dokumentalistide Minna Hindi ja Meelis Muhu film „Jagada või mitte jagada“. Film jälgib kuidas Hollandist pärit Mark otsib võimalust elada väljaspool kapitalismi. Ta kutsub inimesi liituma Tallinnas tegutseva kogukonnaga, kus elatakse ilma rahata ning omavahel jagatakse oskusi, kogemusi, toitu ja armastust.
Loe lisa