EV100 dokumentaalfilm

Eesti Vabariik 100 täispika dokumentaalfilmi konkursi võidufilm on „Tuulte tahutud maa“, mille režissöör on Joosep Matjus ja produtsent Riho Västrik. Filmi toodab stuudio Vesilind. Kaasaegses filmikeeles ja esteetikas eepiline linateos räägib Eestimaa ilust ja elu põhiväärtustest ning sünnib parima tänapäevase eritehnika abil.
„Ma tahan selle filmiga luua ürg-poeetilist seisundit, kus meil on võimalik rännata jääajast tänapäeva ja tunda seoseid, kuidas meie oleme loodust kujundanud ja loodus on tahunud meid. Filmi põhitelgedeks on erinevad looduslikud keskkonnad ja põdramullika iseseisvumine. Põdramullikad, kes on väga uudishimulikud ja liikuvad loomad, sobivad ideaalselt giidideks läbi Eestimaa maastike liigirikkuse,“ kommenteeris filmi autor Joosep Matjus.

Lühidokumentaalfilmide kogumiku konkursi võitis Eesti naisrežissööride ühistööna valmiv projekt „Juured“. Film koosneb kaheksast isikliku puudutusega loost, mis räägivad sünnist ja surmast, üksi ja koos olemisest, suurest rõõmust ja suurest kurbusest. Jutustatud ausalt ja julgelt naise vaatepunktist. „Juurte“ autorite ring algab noore dokumentalistikatudengi Nora Särakuga ja lõppeb Eesti dokumentaalfilmi teerajaja Valeria Anderson-Käsperiga, nende vahele mahub kuus eri tausta ja elukogemusega režissööri, kellest kõik on juba teinud tugevaid filme ja kelle juurestik ei piirdu ainult Eestiga. „Juured“ tõusis esile oma ürgse naiseliku jõuga ning samas tundliku tooniga. Need on lood, mis võiks minna korda vaatajatele ning kindlasti on see eriline võimalus tuua kokku erinevad naisdokumentalistide põlvkonnad.
Kogumiku „Juured“ režissöörid on Nora Särak, Aljona Suržikova, Heilika Pikkov, Anna Hints, Moonika Siimets, Liina Triškina, Kersti Uibo ja Valeria Anderson-Käsper. Produtsendid on Ülo Pikkov stuudiost Silmviburlane ja Helen Vinogradov stuudiost Vincent Films. Kogumiku idee autor ja toimetaja on Heilika Pikkov.

Filmiprojekte hindas žürii koosseisus Peep Puks (Eesti Dokumentalistide Gild, režissöör), Eero Epner (dramaturg), Kaarel Kuurmaa (Eesti Filmi Instituut), Marje Jurtšenko (ERR) ja Tiit Pruuli (Eesti Vabariik 100 juhtrühm).

 

Kalender

Uudised