16.08.2023

Teleseriaali „Estonia“ maailmaesilinastus toimub Toronto filmifestivalil

Eesti osalusega TV-draama „Estonia“ valiti septembris toimuva Toronto rahvusvahelise filmifestivali (TIFF) „Primetime“ programmi. Maineka Toronto festivali telesarjade programmis esitletakse üheksat tippseriaali üle kogu maailma.Soome, Rootsi, Eesti ja Belgia koostöös valminud 8-osaline draamaseriaal jutustab parvlaeva Estonia uppumisest ning sellele järgnenud Eesti, Soome ja Rootsi ühise uurimiskomisjoni tööst.

Seriaali „Estonia“ võtted toimusid Soome (Fisher King), Eesti (Amrion & Three Brothers), Rootsi (Kärnfilm) ja Belgia (Panache Productions) koostöös. Seriaal vaatleb õnnetuse asjaolusid läbi eri tegelaskujude. Lugu algab päästjatega merel ning liigub laeva meeskonnaliikmete ja reisijateni. Oma lugu on rääkida pääsenutel, pereliikmetel, poliitikutel ja ajakirjanikel. Seriaali lõpposas näeme uurimiskomisjoni lõppraportit ning vastukaja sellele.

„Estonia“ katastroof puudutas eriti teravalt kolme riiki – Eestit, Soomet ja Rootsit – ning seetõttu koosnes ka seriaali meeskond just nende maade kirjutajatest, ekspertidest ja meeskonnast. „Niivõrd tundliku teema käsitlemine peab toimuma tasakaalustatult ja lugupidavalt ning kunstiliselt haaravalt, aga samaaegselt silmas pidades ka rahvusvahelist auditooriumi,“ sõnas sarja Eesti-poolne produtsent Riina Sildos. „Usun, et see oli võimalik vaid kõigi kolme riigi, keda Estonia katastroof enim puudutas, tegijate ühise nägemusena. Samuti on oluline mainida, et Eestis pole üksinda niivõrd mastaapse seriaaliprojekti arendamine võimalik ja see saab toimuda vaid kaastootjana. Oleme väga õnnelikud, et saime osaleda nii suures ja olulises projektis.“

Telia Eesti televisiooni ja meelelahutuse valdkonna juht Birjo Kiik tõi välja, et „Estonia“ seriaali näol on tegemist seni suurima Telia Põhjamaa ja Baltikumi ettevõtete koostöös valminud projektiga. „Meil on väga hea meel, et saime anda oma panuse kõrgetasemelise teleprojekti loomisesse ja tuua meie vaatajateni niivõrd olulise teema. Seriaal esilinastub eksklusiivselt Telia Inspira telekanalis juba selle aasta oktoobris,“ sõnas Kiik.

„Estonia“ sarja võtted toimusid eelmisel aastal Eestis, Soomes, Rootsis, Belgias ja Türgis. Seriaali kogueelarve on 15,4 miljonit eurot, mis teeb sellest ühe kõige kallima teleseriaali Skandinaavias.

„Estonia“ režissöörid on Måns Månsson (Rootsi) ja Juuso Syrjö (Soome), loominguline juht Miikko Oikkonen ning peatootjad on Matti Halonen ja Johannes Lassila tootmisfirmast Fisher King (Soome).

Eesti poolt olid suurprojekti kaasatud stsenaristid Livia Ulman ja Andris Feldmanis, filmikunstnikud Matis Mäesalu ja Eva Gramakovski, monteerija Moonika Põdersalu, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra, grimmikunstnik Kaire Hendrikson, casting director Piret Toomvap-Schönberg, VFX supervisor Heiki Luts. Eesti näitlejatest teevad seriaalis kaasa Kaspar Velberg, Rain Simmul, Doris Tislar, Gert Raudsepp, Egon Nuter, Juhan Ulfsak jt. Eesti-poolsed produtsendid on Riina Sildos ja Elina Litvinova.

Teleseriaali arendust toetas Eesti Filmi Instituut ja sarja tootmist rahastati Eestis läbi Film Estonia tagasimaksesüsteemi.


Lisainfo:
Riina Sildos
Tel: 5048985
Amrion OÜ produtsent

Kalender

Uudised

Ülo Pikkov valiti Ameerika filmiakadeemia liikmeks

Filmirežissöör ja Eesti Kunstiakadeemia professor Ülo Pikkov valiti Ameerika filmiakadeemia liikmeks. Pikkov hakkab kuuluma filmiakadeemia animatsiooni ja lühifilmi sektsiooni ning tema ülesannete hulka kuulub lisaks ka parima võõrfilmi Oscari valimine.


Loe lisa