19.05.2021

Veiko Õunpuu „Viimased“ on Stockfish filmifestivali avafilm

Sel neljapäeval, 20. mail avab Islandil toimuva Stockfishi filmifestivali Veiko Õunpuu värskeim linateos „Viimased“. Film võitis sügisel toimunud PÖFFil parima Balti filmi auhinna ja teda saadab endiselt festivalimenu. Aprillis linastus film Moskva rahvusvahelisel filmifestivalil „Masters“ programmis ja GoEast filmifestivali võistlusprogrammis. Tänu viiruseleviku langusele toimub Stockfish festival füüsiliselt ja pärast homset kutsetega publikule mõeldud avalinastust on üldsusel võimalik filmi vaadata ka 25.mail, kinos Bíó Paradís.

„Viimased“ on põhjamaine vestern, mis leiab aset metsikus Lapimaa tundras. Noor kaevur Rupi loodab tundrat õõnestades piisavalt raha kokku kühveldada, et kaevandusküla hingemattev tolm igaveseks jalgelt raputada. Aga töö kaevanduses on seiskunud, sest Rupi põdrakasvatajast isa keeldub oma maid müümast. Kõigele lisaks on manipulatiivne kaevandusboss, hüüdnimega Kalastaja, hakanud silma viskama Rupi sõbra naisele, kellesse ka Rupi on salaja armunud. Nüüd, kui elu kaevanduskülas muutub iga hetkega üha enam varisemisohtlikuks, peab Rupi otsustama, kuhu ja kellele ta kuulub. Kas isakodu ürgsele tundrale või isiklike huvide külmale maale?

 

„Viimased“ on Eesti-Soome-Hollandi koostöös valminud film, mille peaprodutsent on Katrin Kissa tootjafirmast Homeless Bob Production ning kaasprodutsendid on Mark Lwoff, Misha Jaari (BUFO, Soome) ja  Ellen Havenith (PRPL, Holland). Filmi peaosades mängivad Pääru Oja, Laura Birn, Tommi Korpela. Stsenaristid on Veiko Õunpuu, Heikki Huttu-Hiltunen ja Eero Tammi, operaator Sten-Johan Lill, monteerijad Wouter van Luijn ja Xander Nijsten, helirežissöör on Mark Glynne. „Viimased“ on Õunpuu viies täispikk mängufilm. Tema debüütfilm „Sügisball“ võitis 2007. aastal Veneetsia rahvusvahelisel filmifestivalil Orrizonti parima filmi auhinna ning ka järgnevad filmid „Püha Tõnu kiusamine“, „Free Range. Ballaad maailma heakskiitmisest“, „Roukli“ on linastunud mainekatel filmifestivalidel ja võitnud mitmeid auhindu.

 

Stockfishi filmifestival toimub 20.–30. maini Reykjavikis. Festivali programmi valiti vaid kakskümmend üks rahvusvaheliselt tunnustatud täispikka filmi ning lisaks on kavas lühifilmide programm. Festival valis „Viimased“ avafilmiks kommenteerides, et teose omanäoline loojutustamine ja võrratu pildikeel sobitub oma toonilt Stockfishi festivalivaimuga. „Viimaste“ festivalilinastust toetasid Eesti Filmi Instituut ja Eesti Saatkond Oslos.

 

Kõigil Islandis resideeruvatel filmihuvilistel on võimalik filmi vaatama minna 25. mail. Pileteid saab osta siit: https://tix.is/en/event/11237/the-last-ones/.

Lisainfo festivali kodulehel: https://stockfishfestival.is/en/front-page/

 

Mirjam Mikk

festivalide levi koordinaatori / turundusspetsialisti kt

mirjam@filmi.ee

Kalender

Uudised

Eurimages toetas kolme Eesti filmi

Euroopa Nõukogu filmifond Eurimages andis eelmisel nädalal toetused kolmele Eesti filmile. Režissöör Rainer Sarneti „Nähtamatu võitlus“ sai 360 000 eurot, Triin Ruumeti „Tume paradiis“ 150 000 eurot ning Leedu-Eesti-Bulgaaria koostöös sündiv dokumentaalfilm „Irena“ 112 000 eurot.
Loe lisa