26.10.2023

Cottbusi filmifestivalil linastuvad Eesti filmid

7.- 12. novembrini toimub Saksamaal 33. korda Cottbusi filmifestival. Programmi on valitud 150 filmi 40. riigist, sealhulgas ka neli Eesti filmi.Võistlusprogrammi, kus osaleb 12 filmi, on Eesti filmidest valitud Rainer Sarneti „Nähtamatu võitlus“ – kung fu komöödia, mille tegevus toimub 1970. aastatel Nõukogude Liidus asuvas õigeusu kloostris. Film reisib edukalt mööda maailma ja on kõigest mõne kuu jooksul linastunud juba üheteistkümnel rahvusvahelisel filmifestivalil kümnes eri riigis.

Cottbusi filmifestivali võistusprogrammi võitjatele on ka mitmed rahalised auhinnad. Peaauhind on 25 000 eurot, mille pälvib programmi parim film. Eriauhind, 7500 eurot, antakse parimale režissöörile ning 5000 eurone auhind antakse ka silmapaistva näitlejatöö eest.

Lühifilmide võistlusprogrammis linastub „Lapsemäng“ (rež. Silver Õun), mis räägib loo sellest, kuidas isad jätavad 6-aastased pojad üksinda välja puid lõhkuma. Juhtub õnnetus, mida üksi lapsevanem näha ei taha. Poisi sõrm on kadunud. Jääb küsimus kelle süü see siis ikkagi on. „Lapsemäng“ on valminud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis ning kaasa teevad näitlejad Ott Kartau, Maiken Pius, Kalju Karl Kivi, Saara Pius, Karli Peever ja Joonas Mikk. Lühifilmide võistlusprogrammi peaauhind on 2500 eurot ning välja antakse ka 1500 eurone eriauhind režissöörile.

„Hits” alaprogramm koondab enda alla eri riikide edulood kinoekraanil – filmid, mis on kodupubliku poolt armastatud ning kajastavad regiooni mentaliteeti, poliitilist kultuuri ja ajalugu. Programmis linastub seitse filmi ning selles valikus esindab Eestit Ove Mustingu mängufilm „Kalev“.

Programmi „Spectrumon valitud Rain Rannu AI-põnevik „Lapsmasin“, mis räägib nurja läinud tehisintellektist ning on mõeldud vaatamiseks nii noortele kui täiskasvanutele.

Festivali raames toimub ka filmide kaastootmisturg Connecting Cottbus, kuhu on samuti valitud Eesti projekt – German Golubi mängufilm „Teie teenistuses“. Filmi tootja on Stellar Film ning produtsendid on Evelin Penttilä ja Johanna Maria Paulson. Film räägib noorest emast, kes on Ida prefektuuri patrullpolitseinik ning peab otsustama, keda päästa – oma pere, karjääri või iseennast. Stsenaariumi on kirjutanud Livia Ulman ja Andris Feldmanis.

Filmifestivali programmi valitud Eesti filmide puhul on tegemist Saksamaa esilinastusega ning seetõttu on festival kutsunud kohale ka filmitegijad, kes publikule oma filme esitleda saavad.

Cottbusi filmifestival on üks juhtivaid filmifestivale, mis on keskendunud kaasaegsele Kesk- ja Ida Euroopa filmikunstile.


Lisainfo
Sigrid Saag
sigrid@filmi.ee
Eesti Filmi Instituut

Kalender

Uudised

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima rahvusvahelise filmi auhinna

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima rahvusvahelise filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“
Loe lisa