25.01.2022

Kasvav Baltimaade filmisektor saab toetust filmitööstuse ja -hariduse koostööst

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut ja Eesti Kinoliit alustavad koostöös Läti ja Leedu filmikoolidega projekti “FilmSkills”. Eesmärk on toetada Balti riikide kasvavat filmitööstust, luues kõrgharidusele lisaks ka võimalusi assisteerivate filmiametite koolitamiseks, ümberõppeks ja omandatud oskuste valideerimiseks.
BFMi filmikunsti dotsendi, operaatori ja Rahvusvahelise Filmioperaatorite Föderatsiooni presidendi Elen Lotmani hinnangul on Eesti filmitööstusel viimastel aastatel olnud tormilise arengu faas. Sellel aastal tähistab eestikeelne filmiharidus 30ndat juubelit ja rahvusvaheliseks haridusasutuseks kasvanud kool, BFM, on Lotmani sõnul teinud ära meeletu töö. “1990ndate alguses praktiliselt kokku varisenud filmitööstuses on praeguseks rahvusvaheliselt kõrgel tasemel filmitegijaid ja paralleelselt tuleb kogu aeg juurde ka noori autoreid,” sõnas ta.
 
Nii välismaistel filmitootmistel kui ka omakeelsetel filmidel on olemas selge üksteist toetav tulevik. “Kuid nagu kiirete arenguetappidega ikka, on ka meil käes korraga nii tööjõupuudus ja sellest lähtuv oht tööstuse ülekuumenemiseks ning ka raskused, mis tulenevad inimeste kvalifikatsiooni tõendamisest ning filmitootmise sesoonsusest,” märkis Lotman.

2019. aasta OSKA uuringu “Tulevikuvaade tööjõu- ja oskuste vajadusele: kultuur ja loometegevus II“ kohaselt vajab audiovisuaalsektor igal aastal vähemalt 40 uut põhispetsialisti. Kuid Kinoliidu tegevjuhi Kadri Vaasi hinnagul on viimastel aastatel olnud suur puudus just põhispetsialiste toetavatest ja assisteerivatest töötajatest, kes moodustavad filmimeeskonnas enamiku. “Kui filmi juures on üks režissöör ja peakunstnik, siis filmiprodutsendid on naljaga pooleks öelnud, et kui korraga on tootmises mitu rahvusvahelist projekti, tuleb professionaalseid valgustajaid tikutulega taga otsida," lisas Vaas. Selged kutsestandardid ja -kirjeldused, suurem teadlikkus töövõimalustest filmisektoris ja vastavate koolituse pakkumine ongi järgmise kahe aasta eesmärk.

Lisaks BFMile ja Eesti Kinoliidule on partneriteks Läti Kultuuriakadeemia, Leedu Teatri ja Muusikaakadeemia ja Lithuanian Shorts. Projekti kaasrahastab Euroopa Liit.

Kontaktid:
TLÜ BFMi filmikunsti õppekava juht Veiko Vaatmann
e-mail: veiko.vaatmann@tlu.ee
telefon: 58 298 928

Eesti Kinoliidu tegevjuht Kadri Vaas
e-mail: kadri.kinoliit@gmail.com
telefon: 56 477 426

 

Loe edasi
24.01.2022

Esilinastub Terje Toomistu dokumentaalfilm eestlastest välismaal

Lühidokumentaalide sarjas “Eesti lood” esilinastub 25. jaanuaril kinos Artis Terje Toomistu uus film “Põlvkond piiri taga”, milles näeme noori, kes on erinevatel põhjustel Eestist ära läinud.

Loe edasi
20.01.2022

“Ice and Fire Docs” koolitus toob Tallinnasse leviekspert Gitte Hanseni

Koolitusprogrammi Ice and Fire Docs raames toimub 25. jaanuaril Tallinna Ülikoolis dokfilmide levieksperdi Gitte Hanseni avatud loeng, mis keskendub rahvusvahelisele filmilevile pandeemia järgsel ajal. Lisaks rahastamisvõimaluste ja levikanalite hetkeseisu kirjeldusele on loengu osaks ka ühe rahvusvaheliselt läbi löönud eesti dokumentaalfilmi juhtumianalüüs. Arutelu juhib produtsent ja režissöör Marianna Kaat. 

Loe edasi
19.01.2022

Mängufilm „Somnambuul“ taas kinolinal

2003. aastal valminud ja 2021. aastal Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Filmi Instituudi toel digiteeritud ja restaureeritud filmi on taas võimalus vaadata 23. jaanuaril Tartu Elektriteatris algusega 18.00 ja 25. jaanuaril kinos Sõprus algusega 20.00.

Loe edasi
18.01.2022

Kinno jõuab François Ozoni eutanaasia teemaline film "Kõik läks hästi"

Alates 28. jaanuarist jõuab kinodesse François Ozoni film "Kõik läks hästi" (Tout s'est bien passé). Tegemist on prantsuse draamaga, mille keskmes on tütre ja tema sureva isa lugu.
 
Teate edastas:
Katrin Tegova
+37256502721
Loe edasi
20.12.2021

Nael rehvi! Ilmunud on Sander Joone rallifilmi “Sierra” treiler

Vaata “Sierra” treilerit, kus pidurit ei tõmmata. Treiler asub siin. Ilmunud on ka filmi plakat.

Loe edasi
15.12.2021

Sander Joone animafilm Sierra esilinastub maailma suurimal lühifilmide festivalil

Esimene kiiruskatse läbitud! Sander Joone irooniline rallifilm “Sierra” esilinastub Clermont-Ferrandi rahvusvahelises võistlusprogrammis. Ajalooline filmifestival toimub tänavu 44. korda.

Loe edasi
06.12.2021

Euroopa kinoõhtu toob vaatajateni kolm head Euroopa filmi

Detsembri teisel nädalal toimuvad tasuta Euroopa Kinoõhtu seansid kolmes Euroopa filme näitavas kinos üle Eesti.

Loe edasi
30.11.2021

Jätkub joonisfilmi „Toonekurg” edukas festivaliaasta

Morten Tšinakovi ja Lucija Mrzljaki joonisfilm „Toonekurg” võitis Pronks-Jabberwocky auhinna äsja lõppenud rahvusvahelisel filmifestivalil Etiuda&Anima Krakówis.

Loe edasi
29.11.2021

Viimane võimalus saata enda lühifilm Eesti suurimale noorte filmifestivalile

1. detsembri südaööl lõppeb Eesti suurimale noorte filmifestivalile lühifilmide esitamise tähtaeg. Rakvere Gümnaasiumi filmifestival (RGFF) ootab kuni 20 minuti pikkuseid linateoseid, mille hulgast valivad žüriiliikmed välja kümme lühifilmi, mida näidatakse suurejoonelisel finaalsõul viiendal veebruaril.

Loe edasi
18.11.2021

Mängufilm "Sandra saab tööd" esilinastub rahvusvaheliselt mainekal Camerimage filmifestivalil Poolas

Kaupo Kruusiaugu debüütfilm "Sandra saab tööd" on valitud Camerimage'i filmifestivali Baltic Cinema Review programmi, kus filmi esitleb filmi operaator Sten-Johan Lill.

Loe edasi
10.11.2021

„Kupee nr 6“ püüab tänavuse parima Euroopa filmi tiitlit

Eesti osalusega mängufilm „Kupee nr 6“ võistleb tänavusel Euroopa filmiauhindade jagamisel kolmes kategoorias, kandideerides ka aasta parimaks filmiks. Peaosalised Seidi Haarla ja Juri Borissov kuulutati oma rollide eest parima nais- ja meesnäitleja preemiate nominentideks.

Euroopa tänavuse parima filmi kategoorias võistlevad „Kupee nr 6“ kõrval mängufilmid „Isa“ (rež Florian Zeller), „Quo vadis, Aida?“ (rež Jasmila Žbanić), „Jumala käsi“ (rež Paolo Sorrentino) ning Cannes’i filmifestivali peapreemia pälvinud „Titaan“ (rež Julia Ducournau). Euroopa Filmiakadeemia teeb võitjad teatavaks 11. detsembril pidulikul auhinnatseremoonial Berliinis.

„Kupee nr 6“ võitis tänavuse Cannes’i filmifestivali Grand Prix’, järgnesid menukad linastused rahvusvahelistel filmifestivalidel, sh Torontos, São Paulos, Londonis, Karlovy Varys, Vancouveris, Busanis, Valladolidis, Jeruusalemmas, Helsingis, Zürichis ja mujalk. Võitudest väärib esile tõstmist parima rahvusvahelise filmi preemia Jeruusalemma filmifestivalil ning Ida-Euroopa mõjukama Cottbusi filmifestivali publikupreemia. Film on esitatud ka võõrkeelse filmi Oscarile ning Briti indie-filmide BIFA auhinnapeol parima rahvusvahelise filmi preemiale.

Eestis näeb filmi esimest korda 23. novembril, kui see linastub võistlusprogrammi väliselt Pimedate Ööde filmifestivalil.

Tunnustatud Soome režissööri Juho Kuosmaneni Eesti stsenaristidega – Andris Feldmanise ja Livia Ulmaniga – kahasse kirjutatud „Kupee nr 6“ viib vaataja südamlikule teekonnale läbi trööstitu talvise 90ndate Venemaa. Moskva ülikooli tudeng Laura (Seidi Haarla) pageb oma ummikusse jooksnud suhte eest rongiga Murmanskisse, et viia täide ammune unistus. Puupüsti täis rongis peab ta jagama kupeed lihtsa kaevuri Ljohaga (Juri Borissov). Laura ettekujutus reisist kui rahulikust eneseotsingust puruneb juba esimesel õhtul, mil tahumatu kupeekaaslane end purju joob. Konfliktist pole pääsu, ent peagi avastavad kupee number kuus asukad, et on oma üksilduses sarnasemad kui nad oleksid arvata osanud. Mõrkja huumoriga vürtsitatud kohtumine polaarjoone taha suunduvas rongis muudab nende mõlema maailmu jäädavalt.

Film valmis Soome, Eesti, Venemaa ja Saksamaa koostöös. Filmi peaprodutsent on Jussi Rantamäki (Aamu Film Company, Soome), kaastootjad on Riina Sildos (Amrion OÜ, Eesti), Natalia Drozd (CTB Film Company, Venemaa) ja Jamila Wenske (Achtung Panda! Media GmbH, Saksamaa).

Pressiteate edastas:
Andri Maimets 
5620 1117
Loe edasi
05.11.2021

Nafta Films otsustas BFMi filmitudengeid järjepidevalt toetada

Alates sellest aastast annab Nafta Films Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFMi) rakenduskõrghariduse filmikunsti eriala tudengitele filmide loomiseks tootmistoetuseid.
Nafta Films on esimene filmitööstuse ettevõte, kes on otsustanud aktiivselt filmitudengite töösse rahaliselt panustada. Ettevõte toetab tudengifilmide tootmist nüüdsest iga-aastaselt, mis tagab üliõpilastele võimaluse luua aastast aastasse järjest kvaliteetsemaid töid.
 
“Leiame, et kuna BFMist välja kasvavad põlvkonnad mängivad märkimisväärset rolli meie pidevalt arenevas ja kasvavas filmitööstuses, on oluline ka valdkonnal endal nende noorte talentide haridusse järjepidevalt panustada,” ütles Nafta Filmsi juht Esko Rips.
 
Tallinna Ülikooli BFMi filmikunsti eriala kuraatori Veiko Vaatmanni sõnul tähendab Nafta Filmsi stipendium BFMi ja filmikunsti suuna jaoks väga palju ning seda eriti tänases olukorras, kus Eesti filmivaldkonna püsirahastus on vähenenud. „Tudengifilmide eelarved on päris suured, aga tulu – nõnda nagu tööstuses – tagasi ei tule. Ma loodan, et Nafta Filmsi otsus paneb ka teised filmitootjad selle kitsaskoha peale mõtlema,“ sõnab Vaatmann. Samas lisab ta, et alati ei saa partnerorganisatsioonide tähtsust rahas mõõta – “Nafta Films on meie tudengitele ka väga hea praktikabaas, nad osalevad meie filmide hindamiskomisjonides ja aitavad läbi viia ettevalmistuskursuseid,” rääkis Vaatmann.
 
Tallinna Ülikooli BFMi juht Birgit Vilgats: “Meie soov on anda oma tudengitele võimalikult palju kogemust kaasa, et neil oleks stardijoonel ehk professionaalse tiimiga liitudes olemas võimalus maksimaalselt edasi areneda.” Ta toob välja, et filmide loomine on kulukas ettevõtmine igal pool – ka koolides. “Tänu Nafta Filmsi initsiatiivile saame olla veelgi kindlamad, et saadame võtteplatsidele tudengid, kes on saanud juba piisavalt koolikeskkonnas harjutada,” lisab Vilgats.
 
Filmikunsti tudengid läbivad oma kohustuslikku praktikat erineva suurusega filmitööstuse firmades, kuid sageli just suurtes ettevõtetes nagu Nafta Films. Samuti toimuvad koostöös Nafta Filmsiga BFMis professionaalide täienduskoolitused.
 
Nafta Films on asutatud aastal 2009 ning on kiiresti kasvanud üheks Baltikumi suurimaks produktsioonifirmaks, mis toodab nii filme, teleseriaale kui ka reklaame. Aastal 2015 tõi Nafta publiku ette oma esimese täispika mängufilmi “Supilinna Salaselts”, millest sai peatselt Eesti enim vaadatud koguperefilm. Nafta Filmsi viimane kaastootmisfilm “Konverents” esilinastus 2020. aastal Veneetsia filmifestivalil. Nafta värskeim mängufilm, II maailmasõja keskne spioonifilm “O2”, esilinastus 2020. aasta oktoobris ning praegu on tootmises kolmeosaline filmiseriaal “Apteeker Melchior”.
 

Foto: Helari Saarmäe

 
Lisainfo:
Nafta Films OÜ produtsent Andreas Kask 
+372 56 255 156
 
TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonispetsialist Merili Mihkelsaar
+372 56 651 829
Loe edasi
04.11.2021

Eesti filmid Lübecki filmifestivalil

 
Tänavusel Nordic Film Days filmifestivalil Lübeckis näidatakse 11 Eesti osalusega filmi. Festivali kavas on kokku üle 130 filmi, mida on võimalik vaadata nii kinodes kui ka VOD platvormi kaudu Saksamaa territooriumil. Lübecki festival toimub juba 63. korda ja on eelkõige keskendunud Skandinaavia, Baltimaade ja Saksamaa filmidele. Festival kestab 3.–7. novembrini.
 

Loe edasi
03.11.2021

Kinodesse jõuab Aku Louhimiehe põnevusfilm "Omerta 6/12"

Alates 19. novembrist jõuab kinodesse Soome-Eesti koostööfilm "Omerta 6/12", mis on enamasti üles filmitud Eestis. Aku Louhimiehe pantvangidraama peaosas on Jasper Pääkkönen ("Paha maa", "Pahad poisid", "Matti", "Viikingid"). Film jõuab Soome kinodesse samuti alates 19. novembrist.

Loe edasi

Kalender

Uudised