10.07.2023

Filmi- ja meediakunstide võrgustik FilmEU sai 12,8 miljoni suuruse rahastuse

3.juulil kinnitas Euroopa Komisjon filmi- ja meediakunstide võrgustiku FilmEU 12,8 miljoni euro suuruse rahastuse, mis võimaldab jätkata Euroopa filmi- ja meediakunsti alast koostööd hariduse, teadusuuringute, innovatsiooni ja ettevõtluskoostöö vallas.Rahastus annab võimaluse FilmEU-l laieneda algsest nelja institutsiooni liidust kaheksa juhtiva kõrgkooli võrgustikuks FilmEU+, kuhu kuuluvad edaspidi lisaks 60 partnerorganisatsiooni.

FilmEU Eesti koordinaator ja eestvedaja, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM) meedia ja kommunikatsiooni suuna juht Andres Jõesaare sõnul on FilmEU fookus seni olnud filmikunsti ja meedia erialade õpetamise koostöö ühtlustamisel, aga ka ühistel teadusprojektidel.

"FilmEU võimaldab ülikoolidel ühiselt teha asju, mida üksi poleks võimalik. Me jagame ja koondame ressursse, jagame parimaid praktikaid, aga ka ägedaid ideid ja talente. FilmEU pakub innustust ja inspiratsiooni kõigile partnerülikoolide üliõpilastele, töötajatele ja õppejõududele. Meie eesmärk on olnud luua alus elumuutvatele suhetele ja tugevale koostööle nii teaduse kui ka õpetamise vallas," selgitas Jõesaar.

Tallinna Ülikooli BFMi filmiteaduse lektori ja FilmEU+ Eesti-poolse eestvedaja Teet Teinemaa sõnul on FilmEU+ eesmärk luua ja muuta tulevikku. “Oleme pidevalt ümbritsetud erinevast audiovisuaalsest materjalist ning see mõjutab meid teadlikult ja alateadlikult. Seda olulisem roll on filmi- ja meediakunstide haridusel ning uuringutel. Peame teadlikult looma muutusi, mille poole ühiskonnana soovime liikuda. Me ei tohi unustada, et filmi ja meediakunsti käsutuses on võimsad vahendid ideede, emotsioonide ja teadmiste jagamiseks ning kujundamiseks," rääkis Teinemaa.

Teinemaa sõnul keskendub FilmEU+ loomevaldkonna uurimistöö väärtustamisele ja selle mõju tõstmisele. Need on valdkonnad, milles Tallinna Ülikoolil on võrgustikus juhtiv roll. Lisaks jätkatakse FilmEU projekti mänedžeri Mahendra Mahey sõnul innovatsiooni ja ettevõtluskoostöö toetamist, kutsudes kultuuri- ja loomemajanduse sektorite inimesi koostööle nii üliõpilaste kui ka õppejõudude ning teadlastega. “Püüame toetada ja edendada filmi- ja meediakirjaoskuste parandamist ning toetada neid, kes tulevad tagasihoidlikumatest oludest,” sõnas Mahey.

Näituste ja sündmuste kaudu plaanib Tallinna Ülikool teha koostööd nii kodanikuühiskonna kui ka ettevõtetega. Konkursside kaudu on plaan luua võimalusi, mis toetavad ja võimendavad loovuurimis- ja loometööd. “See kõik peaks toetama radikaalset loovust ja inspiratsiooni, eriti kui töötatakse koos ettevõtlusega ning püütakse lahendada keerulisi probleeme," selgitas Mahey.

Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik on väga uhke FilmEU edu üle. "FilmEU on elav näide sellest, kuidas ülikoolide koostöö toetab avatust ja kaasatust ning aitab meil paremini seista silmitsi kaasaja ühiskonna väljakutsega. FilmEU+ mitte ainult ei toeta ja väärtusta loovust ja loovuurimust, vaid seisab ka jätkusuutliku arengu, ühiskondlikku koostöö ja tegelikult selliselt ka targa eluviisi eest, mis on Tallinna Ülikooli ja meid ümbritseva maailma jaoks oluline," rääkis Viik.

FilmEU on Euroopa ülikoolide liit, mille eesmärk on edendada kõrgetasemelist haridust, innovatsiooni ja teadustegevust multidistsiplinaarses filmi- ja meediakunsti valdkonnas ning tugevdada Euroopa olulist rolli maailma juhtiva kultuuri- ja loomemajanduse keskusena. Allianssi juhib Lusófona ülikool (Portugal) ja sellesse kuuluvad Luca School of Arts (Belgia), IADT - Dún Laoghaire Institute of Art Design and Technology (Iirimaa) ja Tallinna Ülikool (Eesti).

FilmEU+ uued liikmed on VŠMU - etenduskunstide akadeemia (Slovakkia), LMTA - Leedu muusika- ja teatriakadeemia, VIA University College (Taani) ja NATFA (National Academy for Theatre and Film Arts) - "Krustyo Sarafov" (Bulgaaria).

FilmEU+ saab Euroopa Komisjonilt Erasmuse ja Euroopa ülikoolide programmi kaudu täiendavalt 12,8 miljonit eurot alates novembrist 2023 kuni oktoobrini 2027.

FilmEU on osa suuremast algatusest, mis hõlmab 50 valitud ülikooli, kes töötavad erinevate projektide ja programmidega, et stimuleerida piirideülest ja valdkondadevahelist koostööd Euroopa haridusruumis.


Küsimuste korral:
Teet Teinemaa, PhD
Tallinna Ülikooli BFMi filmiteaduse lektor ja FilmEU+ Eesti juht
teet.teinemaa@tlu.ee
56 482 302
www.filmeu.eu


Lisainfo FilmEU kohta: https://www.filmeu.eu/
Eelseisvad üritused: https://www.filmeu.eu/news-and-events/news

https://www.instagram.com/filmeualliance
https://www.facebook.com/filmeualliance
https://www.linkedin.com/company/filmeualliance
https://twitter.com/filmeualliance

Kalender

Uudised

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima rahvusvahelise filmi auhinna

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima rahvusvahelise filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“
Loe lisa