25.01.2022

Kasvav Baltimaade filmisektor saab toetust filmitööstuse ja -hariduse koostööst

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut ja Eesti Kinoliit alustavad koostöös Läti ja Leedu filmikoolidega projekti “FilmSkills”. Eesmärk on toetada Balti riikide kasvavat filmitööstust, luues kõrgharidusele lisaks ka võimalusi assisteerivate filmiametite koolitamiseks, ümberõppeks ja omandatud oskuste valideerimiseks.
BFMi filmikunsti dotsendi, operaatori ja Rahvusvahelise Filmioperaatorite Föderatsiooni presidendi Elen Lotmani hinnangul on Eesti filmitööstusel viimastel aastatel olnud tormilise arengu faas. Sellel aastal tähistab eestikeelne filmiharidus 30ndat juubelit ja rahvusvaheliseks haridusasutuseks kasvanud kool, BFM, on Lotmani sõnul teinud ära meeletu töö. “1990ndate alguses praktiliselt kokku varisenud filmitööstuses on praeguseks rahvusvaheliselt kõrgel tasemel filmitegijaid ja paralleelselt tuleb kogu aeg juurde ka noori autoreid,” sõnas ta.
 
Nii välismaistel filmitootmistel kui ka omakeelsetel filmidel on olemas selge üksteist toetav tulevik. “Kuid nagu kiirete arenguetappidega ikka, on ka meil käes korraga nii tööjõupuudus ja sellest lähtuv oht tööstuse ülekuumenemiseks ning ka raskused, mis tulenevad inimeste kvalifikatsiooni tõendamisest ning filmitootmise sesoonsusest,” märkis Lotman.

2019. aasta OSKA uuringu “Tulevikuvaade tööjõu- ja oskuste vajadusele: kultuur ja loometegevus II“ kohaselt vajab audiovisuaalsektor igal aastal vähemalt 40 uut põhispetsialisti. Kuid Kinoliidu tegevjuhi Kadri Vaasi hinnagul on viimastel aastatel olnud suur puudus just põhispetsialiste toetavatest ja assisteerivatest töötajatest, kes moodustavad filmimeeskonnas enamiku. “Kui filmi juures on üks režissöör ja peakunstnik, siis filmiprodutsendid on naljaga pooleks öelnud, et kui korraga on tootmises mitu rahvusvahelist projekti, tuleb professionaalseid valgustajaid tikutulega taga otsida," lisas Vaas. Selged kutsestandardid ja -kirjeldused, suurem teadlikkus töövõimalustest filmisektoris ja vastavate koolituse pakkumine ongi järgmise kahe aasta eesmärk.

Lisaks BFMile ja Eesti Kinoliidule on partneriteks Läti Kultuuriakadeemia, Leedu Teatri ja Muusikaakadeemia ja Lithuanian Shorts. Projekti kaasrahastab Euroopa Liit.

Kontaktid:
TLÜ BFMi filmikunsti õppekava juht Veiko Vaatmann
e-mail: veiko.vaatmann@tlu.ee
telefon: 58 298 928

Eesti Kinoliidu tegevjuht Kadri Vaas
e-mail: kadri.kinoliit@gmail.com
telefon: 56 477 426

 

Kalender

Uudised

BFM-i lühifilm “Viivis” võistleb Sony Future Filmmaker Awardsil

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis (BFM) režissööriks õppiva Elis Rumma lühifilm “Viivis”, on nomineeritud Sony Future Filmmaker auhinnale. SFF Awards on Creo ja Sony poolt korraldatav võistlusprogramm, kus auhinnatakse lühifilme kuues kategoorias. "Viivis" kandideerib mängufilmide kategoorias.
Loe lisa

Anna Hintsi ja Tushar Prakashi uus lühimängufilm “Sannapäiv” esilinastub Cannes’i filmifestivali Kriitikute nädalal

Režissööride Anna Hintsi ja Tushar Prakashi uus lühimängufilm "Sannapäiv" valiti esilinastuma Cannes’i filmifestivali La Semaine de la Critique’i (Kriitikute nädal) eriprogrammis. Suitsusauna intiimses rüpes meestevahelisi suhteid vaatlev "Sannapäiv" on esimene Eesti film, mis eksklusiivsesse ja ülitiheda konkursiga Kriitikute nädala eriprogrammi valiti.
Loe lisa