15.08.2023

Kinos Sõprus toimuvad Balti filmipäevad

22.–23. augustil toimuvad kinos Sõprus Balti filmipäevad. Üritus toimub juba seitsmendat korda ning kahel järjestikusel õhtul jõuab ekraanile Läti ja Leedu viimaste aastate filmiparemik. Filmid on eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega ja linastused on kõigile tasuta.Balti filmipäevade avafilm on PÖFFil parima Balti filmi auhinna võitnud „Poeet”( rež. Giedrius Tamoševičius, Vytautas V. Landsbergis). Ajaloolise draama sündmused leiavad aset teise maailmasõja järgsel ajal Leedus. Filmi peategelased on küll välja mõeldud, aga valdav osa sündmusi põhineb tõelistel ülestunnistustel, avaldatud faktidel ja mälestustel.

Näitamisele tuleb ka parimale rahvusvahelise filmi Oscarile esitatud Läti mängufilm „Jaanuar”(rež. Viesturs Kairišs). Coming of age draama, mis jälgib 19-aastase läti poisi eneseotsinguid, armumist ja püüdlusi võidelda vabaduse eest murrangulisel 1991. aastal. Filmi stsenaristid on Viesturs Kairišs, Andris Feldmanis ja Livia Ulman ning üht olulist karakterit filmis mängib Juhan Ulfsak. „Jaanuar” on ühtlasi ka esimene Läti film, mis võitis parima rahvusvahelise mängufilmi auhinna mainekal Tribeca filmifestivalil Ameerikas.

Visuaalset vaatemängu pakub teisel päeval linastuv ulmefilm „Ellujäämisaeg”(rež. Kristina Buožytė, Bruno Samper). Leedu ulmemuinasjutt, millel on olnud sensatsiooniline edu rahvusvaheliselt. Sealhulgal saavutas film kõigest kahe nädalaga esimese koha USA VOD edetabelites. Nutikad eriefektid, elegantne animeeritud visuaal, lummav näitlejatöö ning hüpnootiline muusika viib vaataja postapokalüptilisse klassiühiskonda ajal, mil Maa ökosüsteem on praktiliselt hävinenud. Loo peaosas on hakkaja Vesper, kes võitleb enda ja oma voodihaige isa ellujäämise eest.

Filmipäevad lõpetab südamlik komöödia „Ema, naerata veel”(rež. Elza Gauja). See on lugu kolmest üksteisest võõrandunud õest, kelle ema äkksurm Soomes toob nad taas kokku. Et täita emakese viimane soov olla maetud kodumaal, võtavad nad ette reegleid trotsiva teekonna tagasi Lätti.

Balti Filmipäevad toimuvad paralleelselt Eestis, Lätis ja Leedus tähistamaks Balti keti aastapäeva. Eesti filmidest linastuvad Riias mängufilm „Kalev” (rež. Ove Musting) ning animafilm „Kaka, kevad ja teised”. Vilniuses näidatakse dokumentaalfilmi „Machina Faust” (rež. Kaupo Kruusiauk) ning mängufilm „Kalev” linastub lausa kahes linnas – Vilniuses ja Kaunases. Filmipäevi korraldavad Eesti, Läti ja Leedu filmiinstituudid.

Filmipäevadel osalemiseks tuleb eelnevalt broneerida tasuta pilet kino Sõprus kodulehel või kinokassas.


Lisainfo:
Balti filmipäevad, Kino Sõprus koduleht: https://kinosoprus.ee/et/film/poeet?program=11335
Balti filmipäevad FB leht: https://fb.me/e/2OsHbdgFe
Balti filmipäevad treiler: https://www.youtube.com/watch?v=tsHpYs_GmmE

Sigrid Saag sigrid@filmi.ee
Mirjam Mikk mirjam@filmi.ee
Eesti Filmi Instituut

Kalender

Uudised