17.10.2023

Lumière'i filmifestivalil linastub Arvo Kruusemendi mängufilm „Naine kütab sauna“

14.–22. oktoobrini  toimub Lyonis, Prantsusmaal 15. korda Lumière'i rahvusvaheline filmifestival, mille programm on pühendatud filmikunsti klassikale. Festival on oma nime saanud vendade August ja Louis Lumière järgi, kelle 1895. aastal filmitud pala „Tööliste lahkumine Lumiére'i vabrikust“ peetakse ajaloo esimeseks kinofilmiks. Festivali korraldab Lumière'i Instituut.Arvo Kruusemendi 1979. aastal valminud „Naine kütab sauna” linastub festivali Lumière Classics Treasures & Curiosities programmis.

„Naine kütab sauna“ on lugu naisest, kelle perekonnaelu on purunenud ja kes oma igapäevases elus puutub kokku argise kalkusega, ent jääb sellest hoolimata moraalseks võitjaks tänu tervele ellusuhtumisele ja optimismile. Peategelanna Anu Soldami rollis on imeline näitlejanna Ita Ever.

“Ma olen väga üllatunud, et film leiti 44 aastat pärast esilinastust arhiivist üles ning linastub Lyonis. Mul on hea meel, et see on tähelepanu saanud. Filmis on siiski midagi igavikulist, mis kõnetab ka tänapäeva vaatajat. See on ilustamata, liialdamata ja ausalt tehtud film,” sõnas režissöör Arvo Kruusement.

Mängufilm „Naine kütab sauna“ linastub Lumière Classics programmis 19. ja 20. oktoobril ning filmi juhatavad sisse Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp ja Eesti suursaadik Prantsusmaal Lembit Uibo.

“Eesti filmile on väga oluline, et meie filmipärleid väärtustatakse ja tõstetakse esile olulisel festivalil nagu Lumiére Lyonis. See näitab, et Eestis on tehtud filme, mis ei aegu ja meil on maailmaklassi filmitegijaid, kelle looming läheb vaatajale korda. See on mulle isiklikult oluline film, sest jutustab loo eesti naisest, kes on lihast ja luust inimene ning kellel on probleemid, mis ka tänapäeval aktuaalsed. Vaadates suurelt ekraanilt Ita Everit tunnen, et meis kõigis on peidus veidike Anu Soldamit,” kommenteeris Edith Sepp, Eesti Filmi Instituudi juht.

Film on valitud ka festivalil 11. korda toimuva rahvusvahelise filmituru Marché International du Film Classique, Re>Birth programmi.

Filmi „Naine kütab sauna“ on võimalik vaadata Arkaadri, Telia, Elisa ja Netikino vahendusel.

Lumière'i filmifestival: https://www.festival-lumiere.org/manifestations/a-woman-heats-the-sauna.html

Re>Birth Programme #1:
https://www.mifc.fr/en/re-birth-programme.html


Lisainfo:
Triinu Keedus
Eesti Filmi Instituut
triinu@filmi.ee 

Kalender

Uudised

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima rahvusvahelise filmi auhinna

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima rahvusvahelise filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“
Loe lisa