16.10.2023

Mainekas Banff Mäefilmide festival laieneb sel aastal nii Tallinnas kui Tartus

18. ja 19. oktoobril jõuab maailma menukaim ja suurim mäeteemaliste filmide rändfestival teistkordselt Eestisse. Sel aastal toimub üritus Tallinnas suuremas kinosaalis (Apollo kino Solaris) ning laieneb esmakordselt ka Tartusse. Sel aastal on fookus Kanada filmidel, 3 filmi seitsmest on Kanadast. “Publiku vastukaja oli eelmisel aastal kino Sõpruses toimunud üritusele väga positiivne ja kohale tuli inimesi ka väljaspool Tallinnat,” kommenteeris festivali Eesti-poolne peakorraldaja Kätlin Palm. “Seega leidsime, et miks mitte Tartus Elektriteatris sel aastal üks üritus teha, et anda ka Lõuna-Eesti inimestele võimalus saada osa Banff´i festivalist.”

Sel aastal on sarnaselt eelmise aastaga Banffi filmiprogramm mitmekülgne. “Kõik 7 filmi on rohkemal või vähemal määral mägedega seotud, kuid mis peamine - nad kõik räägivad erakordsetest paikadest, inimestest või sündmustest,” rääkis peakorraldaja. Selle aasta kõige pikem film on „Mägedesse ja tagasi“  - liigutav ja emotsionaalne Kanada dokumentaalfilm, kus kuuleme ja näeme laviinidega silmitsi seisnud inimeste kogemustest. “Kanada filmide tase oli sel aastal väga kõrge ja kuna tegemist on Kanada festivaliga, siis meil on äärmiselt hea meel näidata Eesti publikule lausa kolme tähelepanuväärset filmi, mis tehtud seal piirkonnas,” lisas Palm. Teine film - “Jääkaru nimega Nuhtlus”  on Oscarite eel-nimekirja valitud lühidokumentaalfilm maailma jääkarude pealinnast, Churchillist; ja kolmas film “Puhkus Baffinis” räägib seiklejatest paarist, kes suundub 45-päevasele ekspeditsioonile Kanada kõige suuremale saarele Baffinile. 

1976. aastast toimuv Banff Mäefilmide festival on (mägi)kultuuri, spordi- ja keskkonnateemadel tehtud filmide esitlus, mis toimub igal sügisel Kanadas. Rahvusvaheline žürii valib rohkem kui 400st filmist välja 80 parimat, mida näidatakse nädal aega kestval Banff´i festivalil. Vahetult pärast festivali lähevad valitud filmid ränd-turneele üle maailma ja jõuavad 800 linna enam kui 40 riigis kogudes üle 500 000 vaataja. Banff´i festivali peamine eesmärk on inspireerida ja innustama inimesi liikuma (eriti just looduses ja värskes õhus), seiklema, avastama põnevaid paikasid ja kogema uusi kultuure. “Need kõik on väga positiivsed sõnumid, mis loodetavasti aitavad kaasa parema ja jätkusuutlikuma maailma ning heatahtliku kogukonna tekkeks,” usub Kätlin Palm.

Banff´i toetajad ja koostööpartnerid Eestis on: Ronimisministeerium, The North Face, Sportland, Tartu linn, Tallinna linn, Kanada Saatkond, Eesti Kultuurkapital, Velomarket, 360 Kraadi, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Apollo kino, Elektriteater.

Üritused toimuvad:
18.oktoober kell 19:00 Tallinnas Apollo kino Solaris ja 19.oktoober kell 19:30 Tartus Elektriteatris
www.banff.ee

Kontaktisik: Kätlin Palm
Tel: 5175786
Email: katlinny@gmail.com

Kalender

Uudised

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima rahvusvahelise filmi auhinna

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima rahvusvahelise filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“
Loe lisa