23.10.2023

Portreefilmide konkurss ootab filmiprojekte märgilistest eestlastest

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga on taas välja kuulutanud portreefilmide konkursi. Projektide esitamise tähtaeg on 10. jaanuar 2024.Portreelugude konkursile oodatakse filmiprojekte, mille keskmes on Eesti kultuuriloos märgilised inimesed. Plaanitavad filmid võivad portreteerida juba laiapindse kogemusega tegijaid kui ka noori talente, kelle tegemised on kõnekad oma ajas ja ruumis. Portreefilmidega soovitakse peegeldada erinevaid valdkondi, oodatud on ideed nii teatri- ja kinomaailmast, spordist, teadusest, kirjandusest, meelelahutusest kui ka kultuuri äärealadelt.

ETV ja ETV2 peatoimetaja Urmas Oru sõnul annavad portreefilmid võimaluse tuua laia vaatajaskonna ette lood, mis avavad  tuntud eestlaste tegemisi ja mõttemaailma. „Iga portreefilm on ainulaadne lugu, nii filmi tegija kui ka peategelase vaates. Portreefilmidest on kujunenud oluline osa Eesti kultuuriloost, mis kõnetab nii kinolinal kui tele-ekraanil vaadates ning arhiivina talletatuna jäädvustab laiemalt meie kultuuriruumi.“

Konkursile oodatakse nii klassikalise portreefilmi kui ka žanrite piire kompavaid ideid. Sama oluline nagu on portreteeritava isiksus, on ka loo jutustamise viis ja vorm. Valmivad filmid võivad peegeldada inimese elukaart täies pikkuses või keskenduda hoopis üksikutele erilistele peatükkidele. Portreefilmi pikkus on 55–58 minutit.

Konkursil võivad kandideerida kõik Eestis asutatud juriidilised isikud, kelle põhitegevusala on filmide tootmine.

Esitada tuleb järgmised dokumendid:
- peategelase valik ning põhjendus (1 lk)
- režissööri suhe portreteeritavasse (1 lk)
- filmi teema, kontseptsioon ja visuaalne nägemus (1–2 lk)
- stsenaarne plaan ehk treatment (1–2 lk)
- tootmise eelarve
- režissööri ja produtsendi CV
- projekti võimalik loominguline meeskond (operaator, monteerija, helilooja, toimetaja jne)
- peategelase või tema esindaja kirjalik nõusolek filmis osalemiseks

Konkursitöid oodatakse aadressile portreefilm@err.ee hiljemalt 10. jaanuariks 2024.

Ideid hindab ERR-i, EFI ja Kultuurkapitali esindajatest ning sõltumatust kultuurivaldkonna eksperdist koosnev žürii. Arvesse võetakse nii valmiva filmi ideed, sisu kui ka teostatavust. Žürii valib välja kuni neli ideed. Eelarve ühe filmi kohta on 42 000 eurot. Dokumentaalfilmide tootmist rahastavad Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Uusi filme esitletakse esmalt kinos ning seejärel jõuavad need ERR-i telekanalite ekraanile.

Varasemaid portreefilme näeb Jupiteri lehel https://jupiter.err.ee/portreefilmid  

Kalender

Uudised

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima rahvusvahelise filmi auhinna

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima rahvusvahelise filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“
Loe lisa