20.10.2023

“Savvusanna sõsarad” jõudis British Independent Film Awards’i eelvalikusse

Dokumentaalfilm “Savvusanna sõsarad” jõudis Briti sõltumatu kino auhindade ehk BIFA eelvalikusse parima rahvusvahelise sõltumatu filmi kategoorias. Filmi kinolevi Suurbritannias saadavad kriitikute positiivsed arvustused suuremates rahvusvahelistes väljaannetes.BIFA parima rahvusvahelise filmi kategooria eelvalikusse jõudis 17 filmi kogu maailmast. Nimekirjast leiab lisaks Anna Hintsi “Savvusanna sõsaratele” filme sellistelt maailmakino meistritelt nagu Todd Haynes, Aki Kaurismäki, Hirokazu Kore-eda ja Jerzy Skolimowski - samuti selle aasta Cannes’i Kuldse Palmioksa laureaadi Justine Triet’i. Nende 17 seast kuulutatakse viis nominenti välja neljapäeval, 2. novembril BIFA veebilehel ja sotsiaalmeedia kanalites. Võitjad selguvad pühapäeval, 3. detsembril toimuval BIFA 26. auhinnagalal.

Produtsent Marianne Ostrati sõnul on BIFA eelvalikusse pääsemine “Savvusanna sõsarate” auhinnahooaja alguses märgiline: “”Savvusanna sõsarate” senised olulised nominatsioonid ja eelvalikusse jõudmised on olnud mingil moel piiritletud - kas on tegemist ainult Euroopa filmidega, dokumentaalfilmide või debüütfilmide kategooriaga. BIFA puhul on tegemist esimese korraga kui “Savvusanna sõsarad” jõuab eelvalikusse konkurentsis selle aasta auhinnatuimate mängufilmirežissööridega kogu maailmast.”

Ühendkuningriigis ja Iirimaal filmi levitava Conicu juhi Graham Fultoni sõnul on kinolevi esimene nädal toonud kinno 4200 vaatajat: “See on dokumentaalfilmi kohta - eriti võõrkeelse dokumentaalfilmi kohta - suurepärane tulemus. Meil on hea meel ka “Savvusanna sõsarate” BIFA eelvalikusse pääsemise üle, kuid me pole sugugi üllatunud, sest see on just niisugune erakordne film, mida BIFA esile tõstab. Oleme uhked, et selle filmi UK publikuni tõime,” lisab Fulton.

Esimese kinonädala jooksul ilmus Ühendkuningriigi olulistes väljaannetes filmi kohta ohtralt positiivseid arvustusi ning sealsed filmikriitikud andsid “Savvusanna sõsaratele” ühtlaselt kõrgeid hindeid: 

  • “Filmi “Savvusanna sõsarad” hüpnootiline loojutustamise stiil on kaasahaarav… võimas vaatamine.” ★★★★ Time Out

  • “See film justkui nõiub su ära… erakordselt särav dokumentaalfilm.” ★★★★ The Guardian

  • “Filmi visuaalne poeesia on võrratu” ★★★★ Financial Times

  • “Hüpnotiseeriv” ★★★★ The Times

  • "Igati väärt oma Sundance’i auhinda... lihtsalt võluv." ★★★★ The Observer

  • “Intiimne ja liigutav elamus.” ★★★★ The i Newspaper

  • “Tabamatu ime” ★★★★ The Irish Times

  • “Sõna “intiimne” kasutatakse filmide iseloomustamiseks liiga tihti, aga Anna Hintsi lummav dokumentaalfilm väärib tõega selle sõnaga iseloomustamist… võimas.” Sight and Sound

"Savvusanna sõsarad" jätkab linastumist filmifestivalidel üle kogu maailma ning jõuab alates tänasest ka Leedu kinolevisse.

Film on hetkeseisuga võitnud seitse auhinda ja pälvinud kaks zürii äramärkimist. Selle nädala algul nomineeriti film olulisele Ameerika Filmikriitikute ühingu Critics Choice Documentary Awards auhinnale parima täispika debüütdokumentaalfilmi kategoorias. Lisaks äsja BIFA eelvalikusse jõudmisele on “Savvusanna sõsarad” on üks viiest Euroopa Parlamendi ja Euroopa Filmiakadeemia ühise publikuauhinna LUX Audience Award 2024 nominendist ning kuulub Euroopa Filmiauhindade dokumentaalfilmide eelvalikusse. “Savvusanna sõsarad” on Eesti kandidaatfilm parima rahvusvahelise filmi kategoorias eesootavatel Oscaritel ning pretendeerib ka parima dokfilmi kategoorias. Filmi leviõigused on müüdud enam kui 32 territooriumile USA-st Uus-Meremaani ja Kanadast Lõuna-Koreani. 

“Savvusanna sõsarad” linastub alates 24. märtsist Eesti kinodes ja on senise 30 järjestikuse kinonädala jooksul kogunud juba 28 360 vaatajat. Film linastub jätkuvalt kinodes Artis ja Sõprus. Eestis levitab ja turundab filmi ACME Film.

Taustainfo:
„Savvusanna sõsarad“ on kaasaegne ja intiimne film naistest, kes suitsusauna kaitsvas pimeduses kokku tulevad, oma sügavamaid saladusi jagavad ning kehasse kogunenud häbi ja valu maha pesevad. Film tutvustab ka Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku („savvusannakombõ“), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. 

Filmi „Savvusanna sõsarad“ režissöör ja stsenarist on Anna Hints. Produtsent on Marianne Ostrat (Alexandra Film, Eesti), kaasprodutsendid on Juliette Cazanave (Kepler22 Productions, Prantsusmaa), Hlín Jóhannesdóttir (Ursus Parvus Island) ja Eero Talvistu † (Eesti). Filmi operaator on Ants Tammik, monteerijad Hendrik Mägar, Tushar Prakash, Qutaiba Barhamji, Martin Männik ja Anna Hints. Heli salvestasid Tanel Kadalipp ja Patrick McGinley. Helirežissöör on Huldar Freyr Arnarson (Island) ning heliloojad Edvard Egilsson (Island) ja ansambel EETER (Anna Hints, Marja-Liisa Plats, Ann Reimann).

Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Centre national du cinéma et de l’image animée, SACEM, Sundance Institute Documentary Fund, Islandi Filmikeskus, Tartu Filmifond ja SVT. Projekti arendati Ice & Fire Docs dokfilmide arendusprogrammis. Projekti esitleti IDFA Forumil ja Nordisk Forumil. 

Filmi treiler: https://youtu.be/8Yq9Fej3xGo 

„Savvusanna sõsarad“ 
Facebookis: facebook.com/SmokeSaunaSisterhood
Instagramis: instagram.com/smokesaunasisterhoodfilm/


Meediakontakt:
Eneli Rohtla
+372 555 93 009
enelirohtla@gmail.com

Kalender

Uudised

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima rahvusvahelise filmi auhinna

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima rahvusvahelise filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“
Loe lisa