05.03.2024

Eesti filmipärandist inspireeritud eksperimentaalne kollaažfilm „Varblane, mitte kanaarilind“ valiti maineka Ann Arbori filmifestivali võistlusprogrammi

„Varblane, mitte kanaarilind“ on 1960. aastatel Tallinnfilmi ja Eesti Telefilmi stuudiotes toodetud filmidest kokku lõigatud luupainajalik melodraama koduperenaisest, kes seisab silmitsi olukordadega, kus tervemõistuslik lahendus puudub. Sten Haljaku ja Johannes Lõhmuse film esilinastub Põhja-Ameerikas Michiganis 26. kuni 31. märtsini toimuval Ann Arbori filmifestivalil. Festival keskendub uuenduslikule ja žanripiire laiendavale filmikunstile, kuhu tänavu esitati 2971 filmi 92 riigist ja väljavalituks osutus vaid 110 teost 30 riigist, sealhulgas üks film ka Eestist.„Tegemist on ühe vanima ja olulisema avangard- ja eksperimentaalfilmide festivaliga, mis tänavu toimub juba 62. korda. Valituks osutumine on suur tunnustus kogu Eesti filmiajaloole. Ann Arbor on olnud ajalooliselt festival, kus näidati näiteks Agnes Varda, Andy Warholi, Brian De Palma või George Lucase esimesi filme ja eesti filmitegijatest on meie teada sel sajandil seal varasemalt näidatud ainult Chintis Lundgreni töid,“ märkis filmi produtsent Maie Rosmann.

„On rõõmustav, et natuke vähem kui aasta pärast kodumaist esilinastust on võimalik filmi ka Ameerika publikule näidata ning meie filmipärandi ning filmitegijate omapära tutvustada. Säravad filmikangelannad Ada Lundver, Aino Seep, Elle Eha, Ene Rämmeld, Marianne Leover ja Viiu Härm astuvad väljateenitult 1700-kohalise ajaloolise Michigan Theatre’i kinolinale 28. märtsi õhtul, mil on meie filmi kord võistlusprogrammis linastuda. Sümpaatne kokkusattumus on ka see, et festival algab täpselt Leida Laiuse 101. sünniaastapäeval,“ sõnas filmi režissöör Johannes Lõhmus.

„See väärib mainimist, sest Laiuse filmide kaadritel on meie filmis ülioluline kandev roll. Meeldiv lisaväärtus on veel see, et Ann Arbor võimaldab saada festivalist veebiformaadis osa üle terve maailma ja näha filme, mis enamasti kinolevisse või traditsioonilisematele filmifestivalidele ei jõua,“ lisas filmi režissöör Sten Haljak.

„Varblane, mitte kanaarilind“ on loodud ainult originaalfilmide materjale kasutades koostöös Eesti Filmi Instituudi pärandiosakonna, Rahvusarhiivi filmiarhiivi ning ERRi arhiiviga. Film esilinastus Eesti filmi 111. sünnipäeva raames 2023. aasta kevadel ning on valminud Eesti Filmi Instituudi ning Kultuurkapitali toetusel. Eestis on filmi võimalik hetkel vaadata Arkaadris

Kollaažfilmi „Varblane, mitte kanaarilind“ režissöörid on Sten Haljak ja Johannes Lõhmus. Monteerisid Sten Haljak, Jette Keedus ja Henri Piiroja. Helilooja on Jakob Juhkam, helindaja Markus Andreas. Graafiline disainer Anna Kaarma. Produtsendid Maie Rosmann ja Johannes Lõhmus ning filmi tootis Tandem Film koostöös Ilmatar Filmiga.

Film valmis tänu kõigi nende filmitegijate tööle, kes 1960. aastatel Eestis filme tegid, ning asutustele, kes Eesti filmipärandi säilitamisega tegelevad.

Ann Arbori Filmifestivali programm
Festivali ajaloost
"Varblane, mitte kanaarilind" treiler
"Varblane, mitte kanaarilind" Arkaadri link


Lisainfo:
Maie Rosmann
Produtsent
Tel: 56 156 535
maierosmann@gmail.com

 

Kalender

Uudised

BFM-i lühifilm “Viivis” võistleb Sony Future Filmmaker Awardsil

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis (BFM) režissööriks õppiva Elis Rumma lühifilm “Viivis”, on nomineeritud Sony Future Filmmaker auhinnale. SFF Awards on Creo ja Sony poolt korraldatav võistlusprogramm, kus auhinnatakse lühifilme kuues kategoorias. "Viivis" kandideerib mängufilmide kategoorias.
Loe lisa

Anna Hintsi ja Tushar Prakashi uus lühimängufilm “Sannapäiv” esilinastub Cannes’i filmifestivali Kriitikute nädalal

Režissööride Anna Hintsi ja Tushar Prakashi uus lühimängufilm "Sannapäiv" valiti esilinastuma Cannes’i filmifestivali La Semaine de la Critique’i (Kriitikute nädal) eriprogrammis. Suitsusauna intiimses rüpes meestevahelisi suhteid vaatlev "Sannapäiv" on esimene Eesti film, mis eksklusiivsesse ja ülitiheda konkursiga Kriitikute nädala eriprogrammi valiti.
Loe lisa