27.09.2017

Kinodesse jõuab dokumentaalfilm identiteedi ja keele rasketest valikustest

28. septembril esilinastub kinos Artis režissöör Marianna Kaadi dokumentaalfilm “14 käänet”, milles erinevas vanuses lapsed üritavad meeleheitlikult eestikeelsesse ühiskonda integreeruda.  Need on mitme pere lood nelja aasta kestel. Dokumentaalfilmi “14 käänet” aluseks on mitu paralleelselt arenevat perelugu. Peaaegu nelja aasta jooksul jälgisid filmitegijad eesti lasteaiaga harjuvaid Ksenijat ja Emiliat, eesti kooli kasuks otsustanud 7. klassi õpilast Marki ja sunniviisil Eestist lahkuma pidanud abiturienti Vitalit. Hirmud ja kõhklused, lootused ja frustratsioon, toimetulekud ja äpardused, lõimumine ja isolatsioon, keel ja identiteet – film proovib mõista reaalseid probleeme, millega vene keelt kõnelevad lapsed ja nende vanemad kokku puutuvad. Hoolimata ohust identiteeti kaotada, üritavad filmi peategelased meeleheitlikult eestikeelsesse ühiskonda integreeruda.

Filmi produtsent ja režissöör on Marianna Kaat, monteerija Kadri Kanter, peaoperaator Rein Kotov, operaator Max Golomidov, helikujundaja Tiina Andreas. Muusika on filmile kirjutanud „frenetic music orchestra“. Selle nime all peitub üks Venemaal kuulsust kogunud noor abielupaar, kes mõni aeg  tagasi otsustas poliitiliste erimeelsuste tõttu Eestisse kolida.

Filmi režissöör Marianna Kaat lisab: „Meie ajal, kus piirid on avatud ja internet on ülemaailmne, võib ainult väga naiivne inimene arvata, et ühe keelega saab hakkama. Nagu ütleb naljatades üks ema filmis: „Mida rohkem keeli laps oskab, seda parem. Siis saab temaga kõikjal reisida, hakkab mulle tõlkima. Kulub majapidamises ära.““

Marianna jätkab: „Usun, et meil õnnestus vältida ülearutatud küsimust – miks on vaja õppida eesti keelt – ja vaadata mõneti laiemalt. Mulle tundub, et meie film peaks leidma koha nende inimeste hingedes, kes ühel või teisel moel puutuvad elus kokku erinevate keelte ja kultuuridega, kes on ehk isegi segaduses iseenda rahvuslikus kuuluvuses, aga siiski tahavad mitte ainult mõista võõrast keelt, vaid ka olla mõistetud. Siiralt tahaks loota, et meie noored on suutelised „vene kaarti“ mängivatest poliitikutest mööda vaatama ja on küpsed järgmiseks, mõistlikumaks sammuks. Pühendan filmi kõigile Eestimaa lastele!“

Filmi tootis Baltic Film Production (www.bfp.ee) ja seda toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, YLE ja Breakthrough Media Ltd.

“14 käänet” linastub kinos Artis ja seejärel paljudes paikades üle Eesti. Tartus linastub film Eesti Rahva Muuseumis 15. oktoobril kell 19.00. 

Treiler:
https://youtu.be/U_14C_xFqNE

Facebook:
www.facebook.com/14kaanet

Kontakt: 
Marianna Kaat
+372 5027509
marianna@bfp.ee

Kalender

Uudised

Sulev Keedus võitis parima režissööri auhinna

Sulev Keedus võitis parima režissööri auhinna mängufilmiga „Mehetapja / Süütu /Vari“, mis osales  3. – 9. septembrini Ungaris toimunud rahvusvahelise filmifestivali Seven Hills International Film Festival võistlusprogrammis.
Loe lisa